Przejdź do treści

Najczęściej zadawane pytania

Odpowiedź: Sterowanie łódką możliwe jest bez patentu. Przed wydaniem kluczy każdy przechodzi godzinne szkolenie z obsługi sprzętu, by poznać jednostkę i bezpiecznie spędzić czas.

Ustawa z dnia 25 czerwca 2010r o sporcie (Dz. U. z 2010r nr 127 poz. 857) w rozdziale 11 zawarła szereg zmian w dotychczas obowiązujących przepisach, w tym również w ustawie z dnia 21 grudnia 2000r o żegludze śródlądowej (Dz. U. z 2006r nr 123, poz. 857, z późniejszymi zmianami). Najważniejszą zmianą mającą wpływ na uprawianie sportu i rekreacji na łodziach motorowych i żaglowych w ruchu śródlądowym jest wprowadzenie zapisów określających zakres uprawnień wymaganych do prowadzenia łodzi o określonych parametrach. I tak:

„Art. 37a.

  1. Nie wymaga posiadania dokumentu kwalifikacyjnego uprawianie turystyki wodnej na jachtach motorowych o mocy silnika do 75 kW i o długości kadłuba do 13 m, których prędkość maksymalna ograniczona jest konstrukcyjnie do 15 km/h. W przypadku jachtów przeznaczonych do najmu, uprawianie turystyki wodnej wymaga odbycia przez prowadzącego jacht szkolenia z zakresu bezpieczeństwa na wodzie. Wymóg ten nie dotyczy osób posiadających kwalifikacje z zakresu żeglugi morskiej lub śródlądowej określone w przepisach wydanych na podstawie ust. 5.
    5. Minister właściwy do spraw transportu określi, w drodze rozporządzenia, sposób i tryb przeprowadzenia szkolenia, o którym mowa w ust. 4, wzór dokumentu potwierdzającego odbycie szkolenia oraz wykaz kwalifikacji z zakresu żeglugi morskiej lub śródlądowej, których posiadanie zwalnia z obowiązku odbycia szkolenia, biorąc pod uwagę potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi.

Na jachtach spacerowych istotne znaczenie ma zapis Art. 37a ust. 4 i ust. 5. Jachty spacerowe czarterowane przez naszą firmę mają konstrukcję łodzi wypornościowych o tak dobranych parametrach kadłuba i silnika, że nie przekraczają wymagań określonych w ust. 4

Nasza firma zapewni odpowiednie przeszkolenie w zakresie bezpieczeństwa na wodzie przez pracowników posiadających uprawnienia motorowodne i doświadczenie w prowadzeniu łodzi motorowych w ruchu śródlądowym. Dodatkowo zostanie także wystawiony dokument o odbyciu szkolenia, który można okazać podczas kontroli.

Zdobycie stosownych patentów w zakresie pływania jachtem jest niezbędne w przypadku, gdy marzy Ci się kierowanie większymi jednostkami o mocy silnika przekraczającej 75 kW o długości kadłuba przekraczającej 13 m, których prędkość maksymalna przekracza 15 km/h. Dotyczy to również sytuacji czynnego uczestnictwa w większej wyprawie, w trakcie której często będziesz musiał przejąć na siebie funkcję sternika. W zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji można zapisać się na kurs odbywany w systemie codziennym lub też weekendowym. Jednakże naszych jachtów to nie dotyczy.

Dopłynięcie do pierwszej śluzy zajmuje średnio ok. 3 h.
Dopłynięcie do Ślesina zajmuje średnio ok. 1.5 h.
Dopłynięcie od Ślesina do pierwszej śluzy zajmuje średnio ok. 1.5h
W 7 dni możliwe jest dopłynięcie do Łabiszyna  i z powrotem.
Największy komfort korzystania z łodzi jest, gdy nie przekroczona jest liczba 5 osób.
Na szlaku do Kruszwicy znajdują się 2 śluzy: Gawrony i Kiszewy ( czas pracy śluz znajduje się na stronie  https://www.gov.pl/web/wody-polskie-poznan/czas-pracy-sluz2)
Na nocleg podczas pierwszej nocy polecamy przystań Marina Gaj lub Ślesin
Na trasie do Kruszwicy znajdują się punkty gastronomiczne: Ślesin, Mielnica, Łuszczewo, Kruszwica.
Jako atrakcję na weekend polecamy rejs do Kruszwicy i z powrotem.
Największymi atrakcjami w okolicy są gotyckie budowle: zamek rycerski i kościół pw. św. Andrzeja Apostoła. Nietypowa świątynia z ośmioboczną nawą nakryta jest unikalnym sklepieniem wspartym na jednym filarze w centrum kościoła. Będąc w środku warto przyjrzeć się kolekcji średniowiecznych herbów rycerskich. Znajdujący się w pobliżu murowany gotycki zamek był jednym z pierwszych zamków prywatnych na ziemiach polskich. Mieści się tu Muzeum Okręgowe. Obok zamku znajduje się mały skansen składający się z zagrody chłopskiej, dwóch wiatraków i kuźni.
Podczas burzy nie należy pływać. Należy zadbać o swoje bezpieczeństwo i udać się jak najszybciej do brzegu by zabezpieczyć łódź.
Prowadzenie łodzi w nocy jest zabronione.
W przypadku, gdy na szlaku odbywają się regaty/ maraton należy zawrócić lub przeczekać przy brzegu.
Nie jest dozwolone cumowanie na środku jeziora. Cumowanie dozwolone jest tylko w miejscach poza szlakiem, tj. do tego wyznaczonych.
Łódź wyposażona jest w zbiornik 300l, co jest wystarczające średnio na 3 -4 doby. Czas na jaki wystarcza zbiornik wody uzależniony jest od częstotliwości jego używania.
Czas po jakim należy opróżnić toaletę przenośną jest zależny od częstotliwości korzystania z niej. Należy monitorować stan zapełnienia.
Opłata serwisowa naliczana jest w przypadku wynajmu na co najmniej 3 doby. Dobrą praktyką i zwyczajem jest ogólne sprzątanie wnętrza po wakacjach. Zaleca się umycie naczyń kuchennych lub wyrzucenie większych śmieci.
Jest to koszt od 85 zł.
Tak, łódź jest wyposażona w niezbędne naczynia.
Tak. Łódź wyposażona jest w toaletę chemiczną, którą trzeba opróżniać po jej zapełnieniu.
Tak. Łódź wyposażona jest w ogrzewanie.
Tak. Na łodzi znajduje się lodówka o pojemności 65 l.
Łódź wyposażona jest w zbiornik o pojemności 25l oraz dodatkowo 2 kanistry po 10l. Łącznie jest to 45l paliwa, które starczy spokojnie na 4 doby chyba że będziemy nieustannie płynąć, w takim przypadku należy wyposażyć łódź w dodatkowe paliwo.
Nie. Na szlaku nie znajdują się stacje paliwowe.
Spalanie paliwa uzależnione jest od obrotów silnika i prędkości, ale przy średniej prędkości spalanie wynosi 1.7 l na godzinę.
By zachować ekonomiczność płynięcia należy osiągać prędkość około 10/12 km/h
Łodzią można płynąć maksymalnie 15km/h
Dopuszczalne jest zabranie na łódź małego psa, tj. którego waga nie przekracza 12 kg.
Dopuszczone jest zabranie rowerów na łódź, należy je dobrze zabezpieczyć tak, by nie uszkodzić łodzi. Na łodzi zmieszczą się maksymalnie 4 rowery. Łódź nie jest wyposażona w pasy i cumy do przypięcia rowerów.
Można, za dodatkową opłatą, która jest kalkulowana indywidualnie.

W sezonie nie ma możliwości wynajmu na krótszy okres niż 3 dni. Poza sezonem możliwy jest wynajem na krótszy czas po indywidualnym uzgodnieniu.